Z Archiwum Państwowego w Szczecinie

Obecność Nieobecnych" (Szewach Weiss), pod takim hasłem odbędzie się przypadająca w tym roku 75. rocznica deportacji 1107 pomorskich Żydów do gett w "Dystrykcie Lubelskim Generalnego Gubernatorstwa" w ramach Polsko-Niemieckiego Dnia Pamięci Ofiar.

Uroczystości 13 lutego (piątek) rozpocznie o godzinie 11.00 kadisz w wykonaniu izraelskiej sopranistki Mimi Sheffer oraz złożenia kwiatów pod pomnikiem Pamięci Gminy Żydowskiej w miejscu dawnej synagogi przy ul. Dworcowej 9. W programie, obok utworu "In Memoriam" w wykonaniu 13-lteniego skrzypka ze Szczecina Jana Czapskiego, krótkie wystąpienia Róży Król, przewodniczącej Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie, Anny Mieczkowskiej – członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego oraz Cornelii Pieper, Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.

Konferencję w Książnicy Pomorskiej (sala im. Zbigniewa Herberta, ul. Podgórna 15/16) rozpocznie o godzinie 13.00 wystąpienie Róży Król oraz dr Roberta Kreibig, dyrektora Stowarzyszenia Alte Synagoge Stavenhagen, inicjatora uroczystości.  Na ekranie zostanie odtworzone wystąpienie prof. Szewacha Weissa,  przygotowane specjalnie dla uczestników uroczystości.

Tematyka konferencji:

Przed 75 laty na Pomorzu: deportacja ze Stettina do Generalnego Gubernatorstwa, na śmierć – prof. Wolfgang Wilhelmus, historyk, Damme.
Stacje końcowe w Generalnym Gubernatorstwie – Witold Dąbrowski,  wicedyrektor Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN", Lublin.
Dwa światy: wymuszone współżycie niemieckich i polskich Żydów – dr. Wolf Kaiser, wicedyrektor Haus der Wannsee-Konferenz, Berlin.

Po części konferencyjnej odbędzie się dyskusja na temat: "Wspólna czy własna? Żydowska, niemiecka czy polska? Pamięć człowieka. Pamięć miasta. Pamięć społeczna. Pamięć narodowa. Pamięć europejska.", w której udział wezmą: prof. Paweł Śpiewak (Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie), dr. Wolf Kaiser (Haus der Wannsee-Konferenz, Berlin), Anetta Kahane (Stowarzyszenie Verein Alte Synagoge Stavenhagen e.V.; Fundacja im. Amadeu Antonio), Witold Dąbrowski (Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN", Lublin), Jonny Daniels (Fundacja "From the Depths"), dr Paweł Migdalski (Uniwersytet Szczeciński) oraz Robert Ryss ("Gazeta Chojeńśka"; Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne "Terra Incognita", Chojna).
Moderatorzy: dr. Günther Jikeli jun. (historyk, Paryż), Andrzej Kotula (stowarzyszenie Polsko-Niemieckie Forum Kultury Regionu Ujście Odry, Szczecin).

Organizatorzy oraz wspierający:

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Oddział w Szczecinie
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Szczecinie
Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie
Deutsch-Polnisches Kulturforum Odermündung e.V
Land und Leute e.V. - Röbel / Müritz
Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, Szczecin
Książnica Pomorska, Szczecin
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Muzeum Narodowe w Szczecinie. Centrum Dialogu Przełomy
Verein Alte Synagoge Stavenhagen e.V.
Landeszentrale für politische Bildung Mecklenburg-Vorpommern, Schwerin
Urząd Miasta Szczecin