Stare aktualności

Centrum Dialogu "Przełomy"

17 grudnia:

  • godz. 14.00 - uroczystość odsłonięcia tablicy na Ścianie Pamięci na pl. Solidarności
  • godz. 15.00 - wspólne zwiedzanie wystawy stałej CDP MNS przez pierwsza grupę osób (osoby poszkodowane w Grudniu 70 oraz rodziny zabitych podczas rewolty, VIP-y, mass-media)
  • godz. 16.00 - 17.00 wspólne zapalenie zniczy na pl. Solidarności (będą ułożone w napis GRUDZIEŃ 70),

18 grudnia:

  • godz. 14.00 - wspólne zwiedzanie wystawy przez kolejną grupę osób (historycy: Instytut Pamięci  Narodowej, Uniwersytet Szczeciński  Archiwum Państwowe, Archiwum Straży Granicznej i inne) – debata nt. wystawy
  • godz. 16.00 - wspólne zwiedzanie wystawy przez kolejną grupę osób (darczyńcy)

 19 grudnia:

  • godz. 12.00 - wspólne zwiedzanie wystawy przez kolejną grupę osób razem z architektem budynku Robertem Koniecznym i członkami grupy artystycznej Piotrem Wysockim i Romanem Kaczmarczykiem. W spotkaniu wezmą udział  architekci, artyści, przedstawiciele prasy poświęconej architekturze – debata na temat wystawy
  • godz. 15.00 - wspólne zwiedzanie wystawy stałej CDP MNS przez kolejną grupę osób (świadkowie historii)
  • godz. 17.00 - wspólne zwiedzanie wystawy przez kolejną grupę osób (darczyńcy)

Od 20 grudnia wystawa CDP MNS będzie udostępniona dla 2 grup zwiedzających dziennie: o godz. 14 i 16. Bezpłatne wejściówki można pobrać w gmachu MNS przy ul. Staromłyńskiej 1.

25 stycznia 2016

  • godz. 14.00 - posiedzenie Kolegium Doradczo-Programowego CDP MNS - wspólne zwiedzanie wystawy z członkami Kolegium, oraz reprezentantami instytucji współpracujących z CDP MNS (Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Ośrodek Pamięć i Przyszłość, US, AP, ASG, AAN, Muzeum w Greifswaldzie, archiwum w Greifswaldzie i in.) – debata nt. wystawy
  • godz. 18.00 - UROCZYSTA INAUGURACJA CDP:
    • przemówienia okolicznościowe i podziękowania
    • wręczenie Honorowej Odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego świadkom historii/Wręczenie odznaki Świadka Historii (IPN)
    • KONCERT INAUGURACYJNY CDP MNS W SALI OPERY NA ZAMKU - występ zespołu Contra Mundum - koncertowi towarzyszyć będzie oprawa multimedialna wykonana na bazie naszych materiałów archiwalnych

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy zaprasza nauczycieli historii do wzięcia udziału w „Forum Wymiany Doświadczeń" – „Uczyć skutecznie”. W programie konferencji adresowanej do nauczycieli placówek Szczecina i regionu zachodniopomorskiego, zaplanowano wykład dr hab. Małgorzaty Machałek „Edukacja historyczna wobec wyzwań współczesności”, prezentację tworzonej oferty edukacyjnej MNS – CDP „Lekcja poza szkolną klasą”, rozumianą jako  wspieranie warsztatu pracy nauczyciela w kontekście realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego. Ważnym elementem spotkania ma być analiza przykładowych zadań maturalnych. Ten punkt konferencji  zaprezentuje pani Aneta Sarbinowska-Murawiecka, koordynator egzaminu maturalnego z historii Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, która w formie warsztatowej  przybliży nauczycielom, jak właściwie wykorzystywać w pracy z uczniem i interpretować zadania maturalne.

Spotkanie odbędzie się 14 listopada br. (sobota) w godz. 11.00–13.15 w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ulicy Wały Chrobrego 3.

Opracowała: Edyta Szumocka

Plakat wydarzenia

Rekonstrukcje historyczne: prawda, czy fałsz

„Prowokacja gliwicka” – film produkcji niemieckiej, pokazany w ramach Szczecin European Film Festiwal, jest przyczyną zorganizowania lekcji historii przez Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu „Przełomy”. To już drugi wspólny projekt  MNS – CDP i Stowarzyszenia OFFicyna.

Film opowiada historię niemieckiej akcji, która stała się jednym z pretekstów zaatakowania Polski przez Niemcy hitlerowskie 1 września 1939 r. Dzień wcześniej, o godz. 20, grupa osób przebrana w polskie mundury, dokonała „napadu” na niemiecka radiostację w Gliwicach. Akcja ta została przedstawiona przez niemiecką propagandę jako główny „dowód polskich prowokacji”.
O tym, kogo przebrano w niemieckie mundury, jak przebiegała akcja i dlaczego do dziś „prowokacja gliwicka” jest znanym w świecie epizodem II wojny światowej, opowie zebranym historyk – dr Maciej Maciejowski ze szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
W filmie zagrały m. in. grupy rekonstrukcyjne i właśnie ten wątek będzie punktem wyjścia do dyskusji, która odbędzie po projekcji. W debacie na temat sensu organizowania rekonstrukcji historycznych wezmą udział m. in. szczecińscy rekonstruktorzy: Wojciech Gaweł i Bartosz Łyżwiński. Stowarzyszenie OFFicyna reprezentował będzie Bartosz Wójcik.

Do udziału w projekcie już zgłosiła się ponad setka młodzieży ze szczecińskich liceów i gimnazjów: II LO, IV LO, XII LO, Liceum Katolickie i Gimnazjum nr 34.

Lekcja odbędzie się w najbliższą środę o godz. 12 w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie, przy ulicy Wały Chrobrego 3.

Plakat wydarzeniaPlakat wydarzenia

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu „Przełomy” zaprasza na uroczystość wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym w konkursie „Sierpień ’80 – jubileuszowe wydanie gazety lokalnej”. Konkurs był adresowany do młodzieży gimnazjów województwa zachodniopomorskiego. Zadanie uczestników polegało na przygotowaniu jubileuszowego wydania gazety lokalnej z okazji 35 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Dzięki udziałowi w konkursie młodzi redaktorzy w aktywny, twórczy sposób poznawali najnowszą historię Polski, regionu, swojej okolicy.

Bezdomna Europa  Migracje po II wojnie światowej we współczesnych badaniach humanistówProgram Konferencji - Bezdomna Europa
Migracje po II wojnie światowej we współczesnych badaniach humanistów
Szczecin 16 – 17 września 2015 r.

Miejsce:
16.09.2015 – I dzień obrad - Wydział Humanistyczny US – ul. Krakowska 71-79
17.09.2015 – II dzień obrad - Muzeum Narodowe w Szczecinie  - Wały Chrobrego 3

Plakat wydarzeniaOd 10 września będzie można oglądać na pl. Solidarności wystawę pt. "Przesuwanie Polski", którą przygotowało Muzeum Historii Polski w Warszawie. Współorganizatorami wystawy są Centrum Dialogu Przełomy MNS oraz wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Wernisaż wystawy będzie mieć miejsce 15.09.2015 o godz. 15.00. Wstęp wolny.

Zaproszenie 27 sierpnia 2015Instytut Pamięci Narodowej – KŚZpNP Oddział w Szczecinie, Centrum Dialogu „Przełomy” – Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Radio Szczecin zapraszają 27 sierpnia 2015 r. o godzinie 18.00 na promocję książki: „Mój Sierpień ’80. Pomorze Zachodnie na drodze do wolności” oraz koncert okolicznościowy w Studiu Koncertowym S -1 im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin (al. Wojska Polskiego 73, wejście od ul. Niedziałkowskiego).

W programie:
18:00 – panel dyskusyjny na temat książki „Mój Sierpień ’80. Pomorze Zachodnie na drodze do wolności”, red. Magdalena Dźwigał, Artur Kubaj, Michał Siedziako, z udziałem dr. hab. prof. US Tomasza Sikorskiego oraz redaktorów publikacji. Prowadzenie: Agata Rokicka
19:30 – przerwa kawowa
20:00 – koncert z udziałem: Olgi Adamskiej, Julii i Marii Kępisty, Jolanty Szczepaniak, Olka Różanka, Krzysztofa Niewirowskiego, Macieja Kazuby i Krzysztofa Baranowskiego (pomiędzy utworami będą wyświetlane fragmenty filmu dokumentalnego Urszuli Dembińskiej pt. Kobiety Solidarności)

Wstęp wolny

Partnerami projektu są:
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
i Telewizja Polska Oddział w Szczecinie

Zaproszenie 27 sierpnia 2015

Kukliński oblężony – wykład i wystawaOkoło siedemdziesięciu osób wysłuchało wykładu poświęconego płk. Ryszardowi Kuklińskiemu i wzięło udział w dyskusji. Wykład wygłosił Filip Frąckowiak, kustosz warszawskiej Izby Pamięci Płk. Ryszarda Kuklińskiego, syn Józefa Szaniawskiego, ostatniego więźnia politycznego PRL, pełnomocnika pułkownika Kuklińskiego.

Na spotkaniu pojawili się przede wszystkim  przedstawiciele środowisk niepodległościowych – od żołnierzy Armii Krajowej, po opozycję demokratyczną lat 80. Zabrakło zaproszonych także kombatantów Ludowego Wojska Polskiego.
Wykład nie był jedynym punktem spotkania. Kolejnym była wystawa plenerowa, prezentująca życie i działalność pułkownika Kuklińskiego, którą Filip Frąckowiak przygotował razem z Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Na wernisaż wystawy, która stanęła na placu Solidarności, zgromadzeni goście przeszli z gmachu MNS na Wałach Chrobrego zaraz po zakończeniu wykładu. Ekspozycję będzie można oglądać do 7 września 2015 roku.

Więcej zdjęć w galerii...