USTALENIA

Między Przedstawicielami Władz partyjnych i administracyjnych województwa i miasta Szczecina a przedstawicielami załóg Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego i Szczecińskiej Stoczni Remontowej dokonane w dniu 20.12.1970 r.

  1. Przekażemy do Władz Centralnych żądania załóg, że CRZZ jak i wszystkie ogniwa związków zawodowych, po przeanalizowaniu dotychczasowej działalności winny się w większym stopniu zajmować problemami mas pracujących i występować w ich obronie. Ludzie skompromitowani, w tym i na wyższych stanowiskach, którzy nie odpowiadają wymogom pracy w związkach zawodowych muszą odejść. Związki zawodowe winny lepiej reprezentować interesy klasy robotniczej.
  2. Przekażemy postulat żądania podwyżki płac i powrotu cen z dnia 12 XII 1970 r. Władzom Centralnym do rozpatrzenia. Jednocześnie przedstawiciele Stoczni im. A. Warskiego i Szczecińskiej Stoczni Remontowej żądają, aby uzyskać w ciągu trzech dni decyzję w tej sprawie.
  3. Należy wypłacić wynagrodzenie za dni strajkowe. Władze Państwowe, Partyjne i Związkowe Województwa wpłyną na administrację gospodarczą, aby żądania te były zrealizowane.
  4. Uzgodniono, że Państwowe Władze Terenowe otoczą opieką rodziny tych, którzy zginęli lub w zajściach w stoczni zostali okaleczeni.
  5. Uzgodniono, że w stosunku do załóg biorących udział w strajku, po decyzji o zmianie struktury cen z dnia 12.12.’70 nie będą wyciągane konsekwencje prawne i służbowe. Powyższe dotyczy również „Komitetów Strajkowych”, które włożyły duży wysiłek w opanowanie sytuacji i zaprowadzenie dyscypliny społecznej na terenie zakładów pracy.
  6. Dekret z dnia 17 XII 1970 roku zostanie odwołany z chwilą powrotu do normalnej sytuacji i nie będzie reaktywowany, o ile nie wystąpią akty przemocy i bezprawia.
  7. W czasie manifestacji robotniczych domagających się poprawy sytuacji ekonomicznej nie został otworzony ogień z broni palnej. Ogień bezpośredni został otworzony do band chcących uwolnić kryminalistów z więzienia. Elementy te nie mają nic wspólnego z klasą robotniczą. Gdyby ujawniono fakty, że wypadki naruszenia tej zasady winni zostaną ukarani z całą surowością. Osoby, którym takie wypadki są znane, winny zgłosić je organom ścigania.
  8. W stosunku do osób z aparatów państwowych i gospodarczego bez względu na zajmowane stanowisko, które ponoszą odpowiedzialność za złą pracę powierzonych im odcinków, należy przyjąć i stosować zasadę konsekwentnego zastępowania ich przez ludzi posiadających ku temu lepsze kwalifikacje i zdolności. Ludzie odpowiedzialni, który nie zabezpieczają realizacji zadań budowy socjalizmu winni być zdjęci ze stanowisk.
  9. Klasa robotnicza w żadnych komunikatach prasowych, radiowych i telewizyjnych nie została nazwana „chuligani”. Określenia te odnosiły się i odnoszą do tych elementów, które wykorzystując niezadowolenie klasy robotniczej dokonywały zamachów na życie i dobro społeczne wytwarzane rekami robotników.
  10. Uważamy za słuszne żądania zwiększenia budownictwa mieszkaniowego – w miarę rozwijania potencjału budowlanego w latach 1971–75 nastąpi pełna poprawa w tym zakresie.
  11. Należy dążyć do maksymalnego zmniejszenia aparatu administracyjnego. Od roku 1971 nastąpi zmniejszenie aparatu administracyjnego o 3%.
  12. Blokada telefoniczna w mieście Szczecinie zostanie zniesiona z chwilą zapanowania spokoju na ulicach naszego miasta.
  13. Władze województwa dołożą wszelkich starań, aby społeczeństwo posiadało stałą i rzetelną informację o sytuacji gospodarczej i politycznej w kraju i na świecie.
  14. Władze województwa zaproszą posłów Ziemi Szczecińskiej na spotkanie z przedstawicielami zakładów pracy z chwilą zapanowania ładu i porządku. Posłowie zostaną zapoznani z postulatami klasy robotniczej naszego miasta.
  15. Stanowisko przedstawicieli załóg robotniczych zakładów pracy oraz władz partyjnych i administracyjnych województwa zostanie rozpowszechnione wśród ludzi pracy.
  16. Ponieważ realizacja (pełna) do całkowitego załatwienia żądań wymaga pewnego dłuższego czasu, a kontynuowanie przynosi niepowetowane straty materialne i moralne dla całego społeczeństwa – przerwanie strajku winno nastąpić w dniu dzisiejszym, to jest 20 grudnia 1970 roku. Pomogłoby to w najszybszym urzeczywistnieniu żądań i prawidłowym zaopatrzeniu społeczeństwa na zbliżające się święta.

Nad realizacją tych postanowień [brak fragmentu zdania – uwaga autorów] władze partyjne i administracyjne województwa oraz konferencje samorządów robotniczych przy udziale osób podpisujących niniejszy dokument:

Przedstawiciele załóg Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego
Szczecińskiej Stoczni Remontowej


Sekretarz KW PZPR (Stanisław Rychlik)
Przewodniczący Prezydium WRN (Marian Łempicki)
Przewodniczący Prezydium MRN (Feliks Uciechowski)
Sekretarz WKZZ (Zdzisław Siadak)

Protokół ustaleń między władzami a strajkującymi w dniu 20.12. 1970 roku.
w: Małgorzata Szejnert, Tomasz Zalewski, Szczecin. Grudzień-sierpień-grudzień. Londyn 1986, s. 57-58