Plac Solidarności na którym, a właściwie pod którym, powstanie Centrum Dialogu Przełomy, to miejsce szczególne, zwłaszcza w powojennej historii miasta. To miejsce, w którym wydarzyła się jedna z największych tragedii podczas rewolty w grudniu 1970 r. – właśnie na tym placu zginęło 12 osób.

Przez lata skwer,  mimo usytuowania w centrum miasta, sprzyjał chwilom odpoczynku, wyciszeniu i refleksji. Teraz dojdzie jeszcze jeden powód do przebywanie właśnie tam:  Centrum Dialogu Przełomy.
 
Punktem wyjścia do powstania akurat takiego – podziemnego projektu CDP - były dwie tradycje miejsca, w którym stanie budynek: przedwojennego, ściśle zabudowanego kwartału i powojennej, wolnej przestrzeni.
   
Oto, jak twórcy z pracowni architektonicznej KWK Promes Roberta Koniecznego, według projektu którego CDP jest budowane, napisali o projekcie: „Naturalną konsekwencją decyzji o zachowaniu otwartego charakteru placu było ukrycie większości kubatury projektowanego obiektu pod ziemią. Układ uformowany przez naziemną część kubatury budynku został dopełniony wyniesieniem, stanowiącym domknięcie wnętrza urbanistycznego i izolację od ruchliwej ulicy.
Plac ma funkcjonować w powiązaniu z Centrum Dialogu 'Przełomy' jako miejsce zgromadzeń podczas uroczystości – sprzyja temu jego amfiteatralna, 'dośrodkowa' forma. Na placu znajduje się również główne wejście do budynku. Część naziemna została zredukowana wyłącznie do funkcji związanych ze strefą wejściową. Większość kubatury, w tym cała przestrzeń ekspozycyjna i funkcje dodatkowe znajdują się poniżej poziomu terenu. Komunikacja między poziomami odbywa się płynnie i intuicyjnie. Zewnętrzna pochylnia na placu Solidarności, sprowadza zwiedzających do wejścia głównego, i dalej do przestronnego holu, do którego można się dostać również bezpośrednio od ulicy Św. Piotra i Pawła. Z holu na ekspozycję prowadzą schody, równoległe do wejściowej pochylni. Funkcje dodatkowe zblokowane zostały w zwarty ‘masyw’, w którym wycięte zostały pochylnia i schody. Ekspozycja to otwarta, częściowo dwukondygnacyjna przestrzeń ze swobodnie rozrzuconą siatką słupów.
 
Dopełnienie i scalenie sąsiadującej reprezentacyjnej zabudowy, w połączeniu z utworzeniem wartościowej przestrzeni publicznej w tak atrakcyjnej lokalizacji pozwoli w pełni wydobyć potencjał drzemiący w tym fragmencie miasta.