Zaproszenie na inscenizację historyczną z okazji 30. rocznicy stanu wojennego w Polsce

13 grudnia br. mija 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Był to czas szczególny, w którym wydawało się, że szanse na zmiany są niewielkie, albo żadne. Trudne lata, które nastąpiły potem pokazały jednak, że ludzie nie utracili nadziei na lepsze życie, o które w Sierpniu ’80 r. upomniała się „Solidarność”. W sierpniu 1988 r. w szczecińskim porcie i innych zakładach miasta, a potem w innych ośrodkach wybuchły strajki, po których doszło do obrad okrągłego stołu, wyborów do Sejmu kontaktowego, a w rezultacie do zmian ustrojowych. 

Przypominając najważniejsze momenty z historii miasta, regionu i kraju, pokazujemy momenty nie tylko radosne, ale też i trudne. Dlatego w tym roku Urząd Marszałkowski, w ramach projektu Centrum Dialogu Przełomy, zainicjował obchody tej rocznicy. Ich punktem kulminacyjnym będzie inscenizacja jednego z najbardziej dramatycznych szczecińskich wydarzeń, pacyfikacji stoczni szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, która miała miejsce w nocy z 14 na 15 grudnia 1981 r.

Oprócz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego organizatorami uroczystości są Urząd Miasta Szczecin, Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie i Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.

Program obchodów:

7 grudnia 2011 r. (środa)

  • godz. 10 Uniwersytet Szczeciński ul. Krakowska 71/79
    Stan wojenny zło czy konieczność? – studencka debata oksfordzka w ramach projektu Centrum Dialogu Przełomy
  • godz. 17 Studio S-1 Polskiego Radia Szczecin
    Stan wojenny - debata świadków historii w ramach projektu Centrum Dialogu Przełomy. W debacie wezmą udział Teresa Hulboj, Stanisław Kocjan, Andrzej Milczanowski i Stanisław Wądołowski.

8 grudnia (piątek)

  • godz. 10 Instytut Pamięci Narodowej ul. Piotra Skargi 14
    Stan wojenny w Szczecinie – konferencja popularno-naukowa

10 grudnia 2011 r. (sobota)

  • godz. 12.00 (brama byłej Stoczni Szczecińskiej)
    inscenizacja historyczna organizowana w ramach projektu Centrum Dialogu Przełomy upamiętniająca przebieg pacyfikacji stoczni szczecińskiej im. A. Warskiego (widowisko z użyciem sprzętów militarnych m.in. czołgu, skotów, gazików, działka wodnego)

13 grudnia 2011 r. (wtorek)

  • godz. 8-15 „Młodzi młodym” – lekcje historii o stanie wojennym przeprowadzone przez szczecińskich studentów Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych US we współpracy z IPN w szczecińskich szkołach ponadgimnazjalnych
  • 9.30 – 12.30 (pl. Hołdu Pruskiego, plac przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej) – lekcje historii prowadzone przez świadków historii dla młodzieży ponadgimnazjalnej z terenu województwa zachodniopomorskiego w ramach projektów „Edukacja patriotyczna młodzieży” oraz Centrum Dialogu Przełomy
  • godz. 12 (IPN ul. Piotra Skargi 14) „Operacja WRONA - 30” gra miejska dla uczniów szkół ponadpodstawowych 
  • godz. 13.00 (Plac Grunwaldzki) – złożenie kwiatów pod tablicą „W hołdzie ofiarom komunistycznego systemu”
  • godz. 13.45 (Jasne Błonia przy Urzędzie Miasta Szczecin) – otwarcie wystawy plenerowej przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej „586 dni stanu wojennego”
  • godz. 14.30 (Teatr Lalek Pleciuga) –uroczystość wręczenia „Krzyży Wolności i Solidarności” świadkom historii, debata z przywódcami strajku w Stoczni Szczecińskiej, promocja książki T. Dziechciowskiego – jednego z internowanych podczas stanu wojennego oraz występ artystyczny zespołu Sklep z Ptasimi Piórami (wstęp za zaproszeniami)