Tablice z postulatami Sierpnia 80 Foto: Zbigniew WróblewskiZakończyła prace powołana przez dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie Wojewódzka Komisja Konkursowa w składzie:

1. dr hab. Małgorzata Machałek – przewodnicząca
2. Agnieszka Kuchcińska-Kurcz – kierownik Centrum Dialogu „Przełomy”
3. dr Anna Lew-Machniak
4. Justyna Wnuk – nauczyciel języka polskiego XI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie
5. Edyta Szumocka – koordynator konkursu

Konkurs był inicjatywą z zakresu edukacji historyczno-obywatelskiej, skierowaną do uczniów gimnazjów województwa zachodniopomorskiego. Miał charakter tematyczny i był związany z obchodami 35-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych kończących strajki w sierpniu 1980 r. Organizatorem konkursu było Centrum Dialogu „Przełomy” dział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Patronat medialny sprawował „Kurier Szczeciński”.

Głównym celem konkursu było kształtowanie u uczniów postawy obywatelskiej oraz poszanowania tradycji i kultury własnego regionu i narodu. Konkurs miał również na celu rozwijanie zainteresowań historycznych wśród młodzieży gimnazjalnej, zwłaszcza zainteresowań związanych z najnowszą historią regionu zachodniopomorskiego. Uczestnicy dzięki udziałowi w konkursie doskonalili umiejętność pozyskiwania i wykorzystywania różnych źródeł informacji, w atrakcyjny, niestandardowy sposób poznawali przeszłość „małej ojczyzny” przez pryzmat przeżyć świadków wydarzeń sprzed 35 lat. Celem konkursu było ponadto wyzwalanie ciekawości poznawczej, kreatywności i twórczych działań młodzieży.

 

Komisja podczas oceny prac zgodnie z przyjętym regulaminem uwzględniła następujące kryteria: walory merytoryczne gazety, jasność i przejrzystość całego wydania, poprawność językową, poprawność zapisu, oryginalność przyjętych rozwiązań oraz walory estetyczne pracy. Szczególnej ocenie podlegała jedna dłuższa forma dziennikarska wskazana przez autora/autorów (felieton, reportaż lub wywiad), za którą uczestnicy konkursu mogli uzyskać, aż 30 ze 100 możliwych do zdobycia punktów.

O tym, że cele konkursu zostały osiągnięte, świadczą prace nadesłane z jedenastu szkół naszego województwa. Nie wszystkie gazety mogły zostać wyróżnione, ale komisja stanęła przed niezwykle trudnym zadaniem wyboru spośród siedemnastu propozycji tych najlepszych. Warto wspomnieć, że kilka szkół: Zespół Szkół Sportowych Gimnazjum Publiczne im. kpt.ż.w. Konstantego Maciejewicza w Rewalu, Gimnazjum Publiczne nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Świnoujściu, Zespół Szkół Gimnazjum w Nowym Warpnie, skorzystało z możliwości i przekazało maksymalną liczbę prac.

Wyniki konkursu prezentują się następująco:

I miejsce

  • Martyna Rusin, Anna Smyk i Alicja Zawadzka z Zespołu Szkół nr 11 Gimnazjum nr 39 w Szczecinie, opiekun Honorata Zaremba

II miejsce

  • Natalia Lis, Jakub Pajestka i Jakub Szymanowski z Gimnazjum w Zespole Szkół Publicznych w Golczewie, opiekunowie Bożena Mańczak i Agnieszka Katowicz-Stróż
  • Zofia Woś z Zespołu Szkół nr 10 Gimnazjum nr 37 w Szczecinie, opiekun Katarzyna Grąbczewska

III miejsce

  • Urszula Sobczak i Jarosław Zmitrowicz z Zespołu Szkół w Gardnie, opiekun Anna Siwek
  • Jakub Laskowski, Jakub Skupień i Cezary Niemiec z Zespołu Szkół Sportowych Gimnazjum Publicznego im. kpt.ż.w. Konstantego Maciejewicza w Rewalu, opiekun Małgorzata Sobolak
  • Monika Moskwa, Alicja Kajewska i Oliwia Bizan z Gimnazjum Publicznego nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Świnoujściu, opiekun Hanna Krajniak

Wyróżnienia (kolejność według uzyskanych punktów):

  • Iga Knape i Joanna Marchlewska z Zespołu Szkół Publicznych Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dobrzanach, opiekun Maja Markiewicz
  • Weronika Tessmer i Klaudia Hagaj z Zespołu Szkół Sportowych Gimnazjum Publicznego im. kpt.ż.w. Konstantego Maciejewicza w Rewalu, opiekun Małgorzata Sobolak
  • Patrycja Jakubowskai Natalia Taudul z Zespołu Szkół w Łubowie, opiekun Grzegorz Polak
  • Julia Falkowska, Oliwia Orzeł i Paula Rutkowska z Zespołu Placówek Oświatowych Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Karsku, opiekunJustyna Ostaszewska
  • Elżbieta Kotuła i Aleksandra Sośnierz z Zespołu Szkół Gimnazjum w Nowym Warpnie, opiekun Stanisława Ryszewska

Pierwsze miejsce zdobył zespół z Gimnazjum nr 39 w Zespole Szkół nr 11 w Szczecinie: Martyna Rusin, Anna Smyk i Alicja Zawadzka. Opiekę merytoryczną roztoczyła nad młodym kolegium redakcyjnym pani Honorata Zaremba. „Głos Ucznia o Wolności” w kompletny sposób przekazuje zarówno spory zasób wiedzy merytorycznej, jak i refleksyjne podejście uczennic do wydarzeń związanych z tematem przewodnim konkursu. Szczególnie wysoko komisja oceniła felieton „Droga przez wolność” autorstwa Alicji Zawadzkiej. Charakteryzuje go interesujące ujęcie tematu z perspektywy młodego człowieka. Młodość i niezwykła dojrzałość to najmocniejsze strony wypowiedzi początkującej dziennikarki. Gazeta może być znakomitym źródłem informacji o wydarzeniach sprzed 35 lat zarówno dla osób dorosłych, jak i rówieśników autorek. Praca jest niezwykle staranna, dopracowana i mimo że opisane wydarzenia dotyczą ważnych i poważnych treści, zawiera elementy humorystyczne. Całość cechuje lekkość i swoboda wypowiedzi. Zespół zdobył 100 punktów, czyli maksymalną liczbę.

Drugie miejsce ex aequo zdobyły prace Natalii Lis, Jakuba Pajestki i Jakuba Szymanowskiego z Gimnazjum w Zespole Szkół Publicznych w Golczewie oraz Zofii Woś z Zespołu Szkół nr 10Gimnazjum nr 37 w Szczecinie. Pracom komisja przyznała po 93 punkty.

Autorzy „Czytadła” z Golczewa w szerokim zakresie wykorzystali dostępne materiały zarówno pisane, jak i liczne źródła ikonograficzne. Swobodne podejście w zakresie kompozycji zachęca czytelnika do zapoznania się z zawartością numeru. Mocnym akcentem wydania jest „Wywiad z Lechem Wałęsą” autorstwa Jakuba Pajestki, który cechuje ciekawe ujęcie tematu, bogata warstwa faktograficzna oraz właściwe wprowadzenie do tekstu i zakończenie wywiadu. Zespołem opiekowały się panie Bożena Mańczak i Agnieszka Katowicz-Stróż.

Zofia Woś zdecydowała się na samodzielne wykonanie pracy. „Głos Skolwiński” oscyluje wokół dwóch postaci: przywódcy Sierpnia '80 Lecha Wałęsy oraz obecnej radnej miasta Szczecina, byłej dyrektor Gimnazjum nr 37 w Zespole Szkół nr 10 w Szczecinie Renaty Łażewskiej. Młoda dziennikarka nawiązała do konkretnych wydarzeń związanych ze strajkami i wprowadzeniem stanu wojennego w Szczecinie. Równie interesujące są osobiste spostrzeżenia oraz odczucia Renaty Łażewskiej – bohaterki wywiadu. Autorka w komunikatywny sposób opisała spojrzenie osoby, która czy tego chciała czy nie, stała się świadkiem i uczestnikiem „dziejącej się wokół historii”. Opiekę merytoryczną sprawowała pani Katarzyna Grąbczewska.

Trzecie równorzędne miejsce zajęły aż trzy drużyny: Urszula Sobczak i Jarosław Zmitrowicz z Zespołu Szkół w Gardnie, Jakub Laskowski, Jakub Skupień i Cezary Niemiec z Zespołu Szkół Sportowych Gimnazjum Publicznego im. kpt. ż.w. Konstantego Maciejewicza w Rewalu oraz Monika Moskwa, Alicja Kajewska i Oliwia Bizan z Gimnazjum Publicznego nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Świnoujściu. Wszystkie uzyskały po 92 punkty.

Urszula Sobczak i Jarosław Zmitrowicz zaprojektowali specjalne wydanie „Gońca Szczecińskiego”. Młodzi dziennikarze potraktowali zadanie kompleksowo. Gazeta ma wszystkie cechy prawdziwego pisma: winietę, felieton wprowadzający Jarosława Zmitrowicza, artykuł główny – wywiad autorstwa Urszuli Sobczak „Z perspektywy działacza”, przedruki, zapowiedź pogody, repertuar kina, stopkę. Jeśli ktoś ma ochotę rozwiązać rebusy czy sporządzić cukierki domowej roboty, również odnajdzie się na łamach tego wyjątkowego wydania. Zespołem opiekowała się pani Anna Siwek.

Jakub Laskowski, Jakub Skupień i Cezary Niemiec wchodzą w skład kolegium redakcyjnego „SzczeciNews”. Jak poprzedni zespół, całościowo potraktowali zadanie, z którym przyszło im się zmierzyć. Wydanie zawiera prawie wszystkie niezbędne dla gazety elementy. Jego mocnym punktem jest wywiad „Buntownicy” autorstwa Jakuba Laskowskiego i Jakuba Skupienia. Jest to interesujący tekst, w którym wypowiedzi brzmią bardzo naturalnie. Szkoda, że dziennikarze nie zadali kolejnych pytań i nie rozwinęli wywiadu. Cezary Niemiec zaprojektował ciekawą szatę graficzną. Numer cechuje również prawdziwie obywatelska postawa: przypomnienie o zbliżającej się drugiej turze wyborów prezydenckich (wówczas redakcja pracowała nad wydaniem). Opiekę merytoryczną nad zespołem sprawowała pani Małgorzata Sobolak.

Zespół redakcyjny w składzie: Monika Moskwa, Alicja Kajewska i Oliwia Bizan przygotował numer „Biuletynu Jubileuszowego”. Najmocniejszą stroną gazety jest reportaż „Żywe wspomnienia”, w którym autorki nawiązują do wydarzeń sierpniowych. Narracja jest wartka, napisana w sposób lekki, zawiera przeżycia uczestników strajku. Szata graficzna zachęca do zapoznania się z treścią całego „Biuletynu”. Młodzi dziennikarze ze Świnoujścia zamieścili w swojej pracy wiele informacji, co świadczy o solidnym przygotowaniu merytorycznym. Zadbali o podanie bibliografii, jak również o podpisy pod zdjęciami. Opiekunem zespołu była pani Hanna Krajniak.

Komisja konkursowa zadecydowała o przyznaniu kilku wyróżnień. Iga Knape, Joanna Marchlewska pod opieką pani Mai Markiewicz zredagowały „Dobrzańskie Wieści”, w których czytelnik może zapoznać się z wywiadem pt. „Czy łatwo zapomnieć…?” Autorki nawiązują do historycznie udokumentowanych wydarzeń oraz subiektywnych spostrzeżeń córki uczestnika strajku. Do zapoznania się z gazetą zachęca okładka, na której widnieje rysunek Ingi Knape wzorowany na pomniku Ofiar Grudnia 1970 autorstwa Czesława Dźwigaja.

Weronika Tessmer i Klaudia Hagaj to duet z Rewala, który zaprojektował „Dziennik Szczeciński” – co działo się w Sierpniu ’80? Mocnym punktem wydania jest wywiad z uczestnikiem sierpniowych wydarzeń Henrykiem Kowalskim. Są w nim opisane fakty historyczne pogłębione o subiektywne spostrzeżenia oraz oceny rozmówcy. Szkoda, że realizująca wywiad Klaudia Hagaj nie zadała kolejnych pytań i nie rozwinęła interesującej rozmowy. Dziennik zawiera wiele informacji związanych z tematem przewodnim konkursu, ale komisja zwróciła szczególna uwagę na papier wykorzystany do druku przez młode dziennikarki. Biorąc do ręki gazetę, czytelnik ma wrażenie, że jest to autentyczny egzemplarz z tamtych lat. Opiekunem merytorycznym, podobnie jak w przypadku jednego zespołu sklasyfikowanego na trzecim miejscu, była pani Małgorzata Sobolak.

Komisja konkursowa wyróżniła również żeński duet dziennikarski: Patrycję Jakubowską i Natalię Taudul. Mimo ograniczeń narzuconych regulaminem autorki potrafiły przekazać wiele informacji na temat Sierpnia’ 80. Głównym atutem „Głosu Łubowa” jest wywiad z dyrektor Zespołu Szkół w Łubowie Stanisławą Płaszczyńską pt. „Sierpień ’80…z okna pociągu”. W krótkiej rozmowie Patrycja Jakubowska oddała niezwykły klimat tamtych dni. Gazeta zawiera wiele innych informacji ze świata, kraju, ponadto wiadomości lokalne. Czytelnik może zapoznać się z drobnymi ogłoszeniami, uśmiechnąć, czytając dowcipy, a nawet dowiedzieć się, jaka była pogoda Łubowie w dniu wydania specjalnego „Głosu Łubowa”. Opiekunem merytorycznym był pan Grzegorz Polak.

Kolejne wyróżnienie przypadło zespołowi z Karska, który zredagował wydanie specjalne „Panoramy Giżyna”. Julia Falkowska, Oliwia Orzeł i Paula Rutkowska, którymi opiekowała się pani Justyna Ostaszewska, zaprojektowały bardzo bogatą w informacje gazetę. Do refleksji skłania szczególnie wywiad z mieszkanką Szczecina pt. „Lepiej czy gorzej?”. „Panorama Giżyna” zawiera także aktualności, w tym zaproszenie do uczestnictwa w finale The Tall Ships Races.

Autorkami ostatniej wyróżnionej pracy są Elżbieta Kotuła i Aleksandra Sośnierz z Zespołu Szkół w Nowym Warpnie, pracujące po opieką pani Stanisławy Ryszewskiej. Dziennikarski duet zaprojektował wydanie „Kuriera Szczecińskiego. 35-lecie strajków w Szczecinie”. Uczennice wykonały odręcznie pracę, która przypomina ulotki z czasów strajków. Jej główny punkt to wywiad z uczestnikiem sierpniowych protestów. Opisana relacja jest nacechowana osobistym wątkiem i emocjami, co oddaje wagę wydarzeń sprzed 35 lat.

Uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się po wakacjach. Szczegółowe informacje przekażemy szkołom w późniejszym czasie.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz ich opiekunom.

Edyta Szumocka