Plakat wydarzenia

Rekonstrukcje historyczne: prawda, czy fałsz

„Prowokacja gliwicka” – film produkcji niemieckiej, pokazany w ramach Szczecin European Film Festiwal, jest przyczyną zorganizowania lekcji historii przez Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu „Przełomy”. To już drugi wspólny projekt  MNS – CDP i Stowarzyszenia OFFicyna.

Film opowiada historię niemieckiej akcji, która stała się jednym z pretekstów zaatakowania Polski przez Niemcy hitlerowskie 1 września 1939 r. Dzień wcześniej, o godz. 20, grupa osób przebrana w polskie mundury, dokonała „napadu” na niemiecka radiostację w Gliwicach. Akcja ta została przedstawiona przez niemiecką propagandę jako główny „dowód polskich prowokacji”.
O tym, kogo przebrano w niemieckie mundury, jak przebiegała akcja i dlaczego do dziś „prowokacja gliwicka” jest znanym w świecie epizodem II wojny światowej, opowie zebranym historyk – dr Maciej Maciejowski ze szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
W filmie zagrały m. in. grupy rekonstrukcyjne i właśnie ten wątek będzie punktem wyjścia do dyskusji, która odbędzie po projekcji. W debacie na temat sensu organizowania rekonstrukcji historycznych wezmą udział m. in. szczecińscy rekonstruktorzy: Wojciech Gaweł i Bartosz Łyżwiński. Stowarzyszenie OFFicyna reprezentował będzie Bartosz Wójcik.

Do udziału w projekcie już zgłosiła się ponad setka młodzieży ze szczecińskich liceów i gimnazjów: II LO, IV LO, XII LO, Liceum Katolickie i Gimnazjum nr 34.

Lekcja odbędzie się w najbliższą środę o godz. 12 w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie, przy ulicy Wały Chrobrego 3.

Plakat wydarzeniaPlakat wydarzenia