W związku ze zbliżającym się otwarciem wystawy stałej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy zaczyna działalność Kolegium Doradczo-Programowego  MNS – CDP.  Zaproszenie do wejścia w skład Kolegium  MNS – CDPprzyjęli znakomici przedstawiciele świata polskiej nauki, wiodący historycy badający najnowsze dzieje Polski: prof. Jerzy Eisler, prof. Antoni Dudek, prof. Grzegorz Motyka, prof. Jan Skórzyński, prof. Krzysztof Kosiński, prof. Adam Makowski i dr hab. Małgorzata Machałek. Inauguracyjne spotkanie Kolegium odbędzie się 14 maja o godz. 13.00 w Centrum Dialogu Przełomy.

W programie spotkania planowana jest dyskusja na temat dotychczasowej, kilkuletniej działalności  MNS – CDP, realizowanej głównie poprzez projekty edukacyjne i promocyjne, w tym międzynarodowe. Zaprezentowane zostaną także aktualnie prowadzone projekty we współpracy z różnymi partnerami.

Głównym wątkiem spotkania będzie przygotowywana wystawa stała  MNS – CDP – na jakim jest etapie, jakie materiały zostały zgromadzone, kiedy przewidywane jest otwarcie ekspozycji. Dyskusja dotyczyć będzie też przyszłości  MNS – CDP: jaką formę działalności powinno przyjąć, aby jak najskuteczniej realizować  postawione cele, jakie tematy powinno traktować priorytetowo, z jakimi instytucjami dodatkowo nawiązać kontakt, aby móc jak najskuteczniej realizować ciekawe projekty. Podczas spotkania będzie też czas na refleksję, czy MNS – CDP  powinno w przyszłości stać się samodzielną instytucją kultury, a nie być jedynie działem Muzeum Narodowego w Szczecinie.