Partnerzy projektu: CDP MNS, Fundacja im. F. Eberta Partnerzy projektu: MNS - CDP, Fundacja im. F. Eberta
Termin: 25-26 października 2014
Miejsce: różne przestrzenie Szczecina
Uczestnicy: 30-osobowa grupa z Niemiec

25.10.2014, sobota

Godz. 14 - 16

Spotkanie w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego: projekcja filmu o Centrum Dialogu Przełomy, kilka słów o "przełomowej" historii Szczecina, spotkanie ze świadkami historii:

• członek Stowarzyszenia Grudzień 70/Styczeń 71 Waldemar Brygman
  • członek polskiej opozycji demokratycznej lat 80 Andrzej Milczanowski
  • członek opozycji demokratycznej z NRD Wolfgang Templin

Godz. 16.30 – 18.00

Przejście Wałami Chrobrego do Zamku Książąt Pomorskich, dyskusja z ekspertami MNS – CDP oraz IPN i niemieckim ekspertem/świadkiem historii. Tematy: polskie „przełomy”, polskie i niemieckie kłopoty z pamięcią o poprzednim systemie

Eksperci ze strony polskiej: dr Maciej Maciejowski, dr Artur Kubaj

Po dyskusji spacer na pl. Solidarności, pod którym znajduje się budynek Centrum Dialogu Przełomy, krótka opowieść o historii tego miejsca (pokazanie stojących nieopodal Komendy Wojewódzkiej Policji skąd strzelano do ludzi w Grudniu 1970 r., przychodni lekarskiej, w której ratowano rannych i Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, który został spalony – A. Kuchcińska-Kurcz.

26.10.2014, niedziela

Godz. 9.00 - 13.00

Tematyczny spacer (autokarem) po mieście, obejrzenie miejsc oporu:

• g. 9.30 - wejście na teren szczecińskiego portu (spotkanie z Edwardem Radziewiczem – przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w sierpniu 1988),
  • g. 10.30 – wejście na teren Stoczni Szczecińskiej z historyczną salą świetlicy stoczniowej (krótkie spotkanie z Mieczysławem Ustasiakiem, przewodniczącym Komitetu Strajkowego w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego w grudniu 1981 r.),
  • g. 11.45 - przejazd do kościoła oo. jezuitów przy ul. Pocztowej, w podziemiach którego spotykała się opozycja demokratyczna lat 70. I 80. Spotkanie z jezuitą proboszczem o. Bogusławem Chomą oraz z prof. Krzysztofem Kowalczykiem – opowieść o wsparciu, jakie Kościół udzielał opozycji demokratycznej. Dyskusja z udziałem uczestników seminarium nt. zaangażowania obu społeczeństw (polskiego i niemieckiego) w zwalczanie komunistycznej dyktatury.