lekcje-ikona"W imię Syna" to tytuł filmu dokumentalnego w reżyserii Róży Rosłaniec, który opowiada o skomplikowanych powojennych losach ludzi różnych narodowości. W ich przypadku, w przypadku ich rodzin, skutki wojny odczuwane były przez wiele lat – są odczuwane nawet do dziś. Film, do którego punktem wyjścia była chęć wyjaśnienia zagadki rodzinnej, porusza niezwykle ciekawe wątki szpiegowskie, mało znane szerszej publiczności.

Projekcja filmu otworzy lekcję historii, do której pretekstem będzie 75. Rocznica wybuchu II wojny światowej. Podczas spotkania szczecińscy gimnazjaliści i licealiści będą mieli okazję porozmawiać z autorką filmu, wysłuchają też krótkiej prelekcji nt. wywiadu PRL, którą wygłosi dr Maciej Maciejowski, historyk szczecińskiego oddziału IPN, pracujący dla Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu. Po spotkaniu młodzież zwiedzi wystawę opowiadającą o pierwszych dniach po wybuchu II wojny. Wystawę przygotowało Muzeum II Wojny Światowej we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Organizatorami lekcji historii są Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy i Stowarzyszenie OFFicyna.

Tylko w tym roku pod szyldem MNS – CDP (we współpracy z Urzędem Marszałkowskim) zostało przeprowadzonych kilka nietypowych lekcji historii: Sąd nad Grudniem 70 (debata oksfordzka w Koszalinie), Genetyka jako pomoc w identyfikacji ofiar totalitaryzmów (Zakład Medycyny Sądowej PUM), Zaślubiny z morzem (Kołobrzeg), 25. Rocznica II RP (debata oksfordzka).