Logo ośrodka "Pamięć i Przyszłość"Zapraszamy 16 września 2014 roku o godz. 16.00 na spotkanie otwarte z przedstawicielami wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość", które odbędzie się w Gmachu Głównym MNS na Wałach Chrobrego 3. Gościem spotkania będzie m.in. dr Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora instytucji, który opowie o powstawaniu Ośrodka, jego działalności i planach na wystawę stałą. Wrocławski ośrodek jest jednym z partnerów powstającego Centrum Dialogu Przełomy.

Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" został powołany w 2007 r. przez ówczesnego Ministra Kultury, Kazimierza Michała Ujazdowskiego, od 2009 r. funkcjonuje jako instytucja samorządowa miasta Wrocławia. Obecnie na czele Ośrodka stoi Marek Mutor. Misją instytucji jest popularyzacja wydarzeń historyczno-kulturalnych z udziałem Polaków po zakończeniu II wojny światowej w kontekście lokalnym, ogólnopolskim oraz europejskim. Postawione cele realizowane są przez działania edukacyjne, wystawiennicze, dokumentacyjne oraz wydawnicze.

Przyszła wystawa stała Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" będzie mieściła się w dawnej zajezdni MPK przy ulicy Grabiszyńskiej we Wrocławiu – miejscu, gdzie w 1980 r. rozpoczął się strajku solidarnościowy. Ekspozycja będzie poświęcona powojennej historii Wrocławia, Dolnego Śląska oraz pozostałych terenów włączonych po 1945 r. do Polski, określanych mianem "ziem zachodnich".

Strona internetowa Ośrodka "Pamięć i Przyszłość": www.pamieciprzyszlosc.pl