Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w CDP Nie mam żadnych obaw w związku z realizacją wystawy stałej Centrum Dialogu Przełomy – powiedziała prof. Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego, która gościła 5 września w pawilonie Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na pl. Solidarności. – Niedawno byłam na otwarciu Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Uważam, że koncentracja na Gdańsku jest niesprawiedliwa, rola Szczecina i robotniczych protestów, które tutaj miały miejsce, zeszła na drugi plan. Podczas obchodzenia rocznic trzeba podkreślić , że przemiany, jakie się dokonywały, są zasługą nie tylko gdańszczan, ale też szczecinian i mieszkańców innych miasta. Szczecin jest bardzo ważnym miastem na mapie polskiej wolności.

Minister Omilanowska przyznała, że po wojnie, przez wiele dziesięcioleci, Szczecin nie był w centrum zainteresowania polityki kulturalnej i inwestycyjnej polskich władz. Sytuacja zmieniła się dopiero 25 lat temu, po odzyskaniu przez Polskę wolności. Pani minister uznała, że inwestycje w kulturę, które widzi w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim, nie mają precedensu w całym kraju.

Więcej zdjęć w galerii...