30.rocznica powstania Federacji Mołdzieży WalczącejOstatnia w tym roku szkolnym lekcja historii, zorganizowana przez Urząd Marszałkowski w ramach projektu Centrum Dialogu Przełomy, odbyła się podczas obchodów 30. rocznicy powstania Federacji Młodzieży Walczące.

Tematem debaty był „bunt”. Młodzież szczecińskich gimnazjów i liceów (250 osób) szukała odpowiedzi na pytanie: „Kiedy bunt jest wartością?”. Pierwszym elementem lekcji zorganizowanej u oo. salezjanów, była prezentacja uczniów z LO nr 6 w Szczecinie na temat protestu ACTA. Licealiści mówiący o źródłach buntu dziś, pokazali w jaki sposób współczesna młodzież sprzeciwia się  ograniczeniom związanymi przede wszystkim z popularyzacją dzieł dostępnych w Internecie. Następnie odbyła się projekcja filmu o historii i działalności FMW. Po seansie członkowie organizacji sprzed 30 lat zostali zaproszeni do panelu dyskusyjnego zatytułowanego „Rozmontować system”. W debacie udział wzięli przedstawiciele organizacji z różnych zakątków Polski: Robert Naklicki, Krzysztof Wojtasiak oraz  Wojciech Woźniak ze Szczecina, Dariusz Krawiec z Gdańska, Adam Golański, Monika Golańska oraz Grzegorz Baciński z Warszawy. Rozmówcy opowiadali o swojej dawnej działalności i problemach z jakimi wówczas się borykali. Uczestnicząca w debacie młodzież uznała, że byli buntownikami, którzy mięli odwagę sprzeciwić się ówczesnym władzom, często ponosili tego konsekwencje, ale nigdy się nie poddawali, byli bohaterami swoich czasów. Otwarte zostało pytanie, czy w dzisiejszych czasach także można zostać bohaterem i czy każdego stać na wyrzeczenia w imię wyższych wartości.

O tym, że to możliwe, miał przekonać  happening, w którym chętnie uczestniczyli uczniowie - każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z szarfą z napisem: „Bohater naszych czasów”. Zdjęcia sfotografowanych osób zostały umieszczone na profilu Centrum Dialogu „Przełomy”, na fecebooku.

Więcej zdjęć w galerii...